1
Říj

Parníková chaloupka a já – ježibaba

Jeden z článků pro již neexistijící web Little Modernist.

Pernik (10)
Venku prší, děti jsou marod. Budeme si vyrábět z kaštanů, napadlo mne, když už jich Johanka dotáhla domů asi 12 kilo. Ale nějak se mi tentokrát nechtělo do špejlových zvířátek, co jim pořád padají nohy. A tak vznikl nápad, že si vyrobíme perníkovou chaloupku. Co je k tomu potřeba: Krabice, kus kartónu na střechu, tavná pistole, lepidlo na papír a dřevo, nůžky, čínské hůlky, fazole, čočka, rýže a těstoviny a hlavně kaštany. Všechno jsem to připravila, do krabice vystříhala dveře a okna a Johanka mi pomáhala zdobit. Prosadila si, že uvnitř musí být pec, a sama si ji vyrobila. K peci patří pořádný komín a bez koštěte či lopaty by se to taky neobešlo. To mi připomíná – kousek alobalu na lopatu.

Pernik (1b) Pernik (2) Pernik (2b) Pernik (4)
 Pernik (3)

Jak idylicky to vypadá takhle na obrázkách, kde milé děti pěkně tvoří. Před mateřstvím jsem byla plná podobných představ a ideálů, jak se budu dětem trpělivě věnovat a ony to ocení. Skutečnost je ale taková, že jsou děti věčně otrávené, tvůrčí nadšení nesdílejí a pořád se jen handrkují. Tahají se o kaštany, o nůžky, o lepidlo… a jejich vyčerpaná matka se pomalu mění v ježibabu.

Pernik (7) 

Záda se jí nahrbí a na čele jí propadne hluboká vráska. Pro klid všem podává druhé a třetí nůžky a další lepidlo a další fazole. Už potřetí utírá po stole rozlité lepidlo. Na nose jí vyraší bradavice. Atmosféra houstne. Plíží se kolem s hadrem a přemýšlí, koho upeče. Když se pak děti začnou tahat o tavnou pistoli, až ji shodí na zem i pytlem fazolí, které se rozletí po podlaze, vybuchne matka jak ta stará pec a všechny sprdne do kuličky. Na děti ten výbuch překvapivě platí a dál už jenom pěkně tvoří. Idylicky, jako na těch obrázkách.
 

Kaštany jsou takhle pohromadě docela těžké, takže na střechu jsme použili listy. Johanka s kamarádkou střechu ještě dozdobily a já pomalovala komín a okna vodovkama. Celou chaloupku jsme přestříkli lakem na vlasy, krásně se to potom leskne. Docela mě překvapilo, jak to drží, přestože si děti s chaloupkou už pár dnů celkem intenzivně hrají. Pravda, sem tam něco odpadne, ale ta radost, ta jen tak neopadá.

Pernik (5)
Pernik (6)
Pernik (8)
Pernik (9)
 

Do you dare to leave a reply ?

You must be logged in to post a comment.