Autorka


BIO

Radana Litošová – dívčím jménem Kašparová se narodila v Praze. Od malička si často hrála sama, ale nevzpomíná si, že by se někdy nudila. V dětství ji asi nejvíc bavilo zpívat, hrát si na maminku, vymýšlet příběhy, kreslit, v pubertě pak psát básničky a písničky, nikdy si nemohla vybrat. Vyrostla ve Vysokém Mýtě, rodišti otce, kde se většinu času proháněla na kole a lezla po stromech. Pár let po rozlepení rodiny, od svých 13. let žije v Praze, rodišti matky, kde poznala novou akční kamarádku Kateřinu, která ji celou pubertu tahala stopem po folkových festivalech, chatách kamarádů a také modelingových agenturách.

Po maturitě na gymnáziu dostala příležitost podívat se jako začínající modelka na 3 týdny do Paříže a zůstala tam 7 let. Zkoušela štěstí i v New Yorku, Londýně, Miláně, Hamburku, Barceloně, Tokyu, Dubaii a leckde jinde. Ale Paříž měla přece jen pro její slovanské rysy největší slabost. Našla si zde řadu báječných a talentovaných kamarádek a mrzí ji běžně rozšířené předsudky o modelkách.

Roku 2003 se vdala a započala s mužem prvního potomka. Manžel Jiří je vědecký pracovník v experimentálním centru na ČVUT. Roku 2004 se jim narodila první báječná dcera. V roce 2006 si chtěli udělat ještě druhou radost a nakonec ta radost byla dvojnásobná. Plánovaný kluk a jeden úžasný bonus, další holčička k tomu. Na mateřské dovolené jí přepadla, podobně jako mnoho jiných žen, nečekaná vlna tvůrčího nadšení. Byla k neudržení. Její bratr Martin tento stav definoval slovy: „tvůrčí přetlak“. A tak každou volnou chvilku mezi povinnostmi s dětmi vybíjela svůj elán všestrannou tvorbou. 5 let navštěvovala různé výtvarné večerní školy mj. kresby, akvarelu a olejomalby. Vedla kurzy jógy a hrála mantry. Učila se hrát na djembe. Kromě již zmíněných koníčků miluje plavání, píše a kreslí pohádku, učí se zpívat.
V letech 2010–12 spravovala stránky a Facebook o moderním rodičovství Little Modernist, kam také přispívala svými články, rozhovory a obrázky.
Od roku 2012 pracuje v nakladatelství Labyrint, kde od roku 2014 připravuje ve spolupráci s Johanou Švejdíkovou časopis pro děti Raketa. Jako redaktorka se podílela na českém vydání knihy Cesta na svět.

(kontakt: litosovaZAVINÁČ­seznam.cz)